ZAPRASZAMY NA CAŁE ŚWIĘTA

Już wkrótce Święte Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego. Potocznie nazywamy je Świętami Wielkanocnymi. Prawdą jest, że obowiązek uczestnictwa we Mszy świętej mamy tylko w Niedzielę Wielkanocną. Ale to właśnie trzy dni Triduum Paschalnego są najważniejszymi dniami, najważniejszymi Świętami naszej katolickiej wiary. Śmiało można powiedzieć, że w Niedzielę Wielkanocną nasze Święta mają się już ku końcowi.

Dlatego bardzo gorąco zapraszamy do jak najliczniejszego uczestnictwa we wszystkich celebracjach Triduum. Są one bardzo piękne i wymowne. To z męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa zrodziło się nasze życie wieczne, moc świętych sakramentów.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy w Wielką Niedzielę wieczorem.

W Wielki Czwartek jest Msza Wieczerzy Pańskiej - wspominamy Ostatnią Wieczerzę Pana Jezusa z Apostołami w Wieczerniku i ustanowienie Eucharystii i kapłaństwa. Po tej Mszy świętej w pięknej procesji przejdziemy z dużego kościoła do kaplicy Świętej Rodziny, jak gdyby odprowadzając Jezusa na mękę.

Potem - w czwartek i piątek - w kaplicy Świętej Rodziny, która wtedy staje się Ołtarzem Wystawienia (Ciemnicą), jest Adoracja Pana Jezusa - wspominamy Ogród Oliwny, pojmanie, więzienie i sąd nad Jezusem.

W Wielki Piątek wieczorem jest Liturgia Męki Pańskiej. Słuchamy wtedy Pasji (męki Pana Jezusa) opisanej przez najmłodszego z Apostołów (św. Jana), adorujemy krzyż Jezusa, przyjmujemy Komunię świętą i na zakończenie jest procesja do Grobu Pańskiego. Monstrancja z Ciałem Pana Jezusa jest przykryta białym welonem (jak gdyby całunem, który okrywał Ciało Jezusa w grobie). Tu warto przypomnieć, szczególnie dzieciom, które rozwiązują tę krzyżówkę obok, że pogrzeb Pana Jezusa był bardzo pośpieszny, gdyż w piątek o Zachodzie Słońca rozpoczynał się szabat – dzień święty dla Żydów, dzień, w którym nie wykonywali żadnej pracy, nie mogli wtedy grzebać też zmarłych. Dlatego w pierwszy dzień po szabacie, w niedzielny poranek, niewiasty, które bardzo kochały Jezusa poszły do grobu, by „dokończyć” pogrzebu.

W Wielki Piątek i Wielką Sobotę - gdy Jezus umiera i leży w grobie - Kościół święty nie sprawuje swojej największej radości - Mszy świętej. Trwa na Adoracji przy Grobie Jezusa. Pamiętajmy choćby o chwili głębokiej Adoracji, gdy przyjdziemy święcić pokarmy.

W sobotę wieczorem jest Wigilia Paschalna - najważniejsza Liturgia w ciągu roku, Liturgia, która nie należy do Wielkiej Soboty, a rozpoczyna świętowanie Wielkiej Nocy, Wielkiej Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Podczas Wigilii Paschalnej jest poświęcenie ognia i Paschału, bogata Liturgia Słowa, odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego i Liturgia Eucharystii. Na zakończenie może być procesja rezurekcyjna, ale procesja ta może być i w niedzielę rano.

Piękna jest procesja w nocy. Bo idzie się wtedy w blasku pełni księżyca - Wielkanoc zawsze wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca.

W Wielką Niedzielę wieczorem odmawiane są Nieszpory (codzienna modlitwa wieczorna Kościoła), które kończą Triduum Paschalne. Odmawiają je wszyscy kapłani, niektóre siostry zakonne i wszyscy, którzy chcą. W niektórych kościołach są odmawiane wspólnie i uroczyście. Podczas tej modlitwy wspominamy niesamowite spotkanie Jezusa Zmartwychwstałego z uczniami idącymi do Emaus.

Jeszcze raz zapraszamy wszystkich drogich Czytelników na całe Święta do naszego kościoła.

 

opr. xp

do góry